„Днес нещо ме изненада. Въпреки че тук е изтръскана торбата с парите, излизат най-различни документи. Днес излезе един, от който става ясно, че през април министър Емил Димитров е одобрил ДМС на главна дирекция ОПОС в размер над 500 000 лева. Това е ръст от 200 процента, при среден процент на ДМС за администрацията на министерството от 40 на сто. Вероятно, защото ОПОС е отхвърлил 2 задачи, които съставляват дефицита на министерството в размер на 8,5 млн. лв., коментира министърът, като допълни, че темата все още се проучва и на по-късен етап ще изнесат цялата информация.
Относно дефицита в бюджета на МОСВ Личев посочи, че тече проверката, а данните от нея ще бъдат оповестени скоро. По думите му става дума за тонове грешки, натрупани с години от предишни управления. Той съобщи, че има голямо забавяне на документи по различни проекти и планове за управление на речните басейни и плановете за управление на риск от наводнение, които уреждат за държавата начина на управление, гарантиране, че няма да има наводнения.
Министърът е информирал, че вчера е изпратено до Министерския съвет писмо как да се изпълни екологичното законодателство, включително и това за Закона за биологичното разнообразие по Плана за развитие, възстановяване и устойчивост. Дали сме и възможно най-кратката процедура, за да не спъваме усилията на правителството, каза Личев.
Екоминистър обяви, че не се е отказал да спира вноса на отпадъци. „Независимо от индикациите за натиск отвън се усеща като миризма, но не физическа. Продължавам подготовката, както съм я замислил в съответствие със Закона за околната среда, Закона за управление на отпадъците и Конституцията на България, Базелската конвенция и Регламента на ЕС за отпадъците“, допълни министърът.
Той е разпоредил да се подготви заповед, която забранява вноса на отпадъци от страни, които не са членки на ЕС – Турция, Северна Македония и Сърбия, както и транзитът на отпадъци на територията на България. Допуска се изключение на транзита на боклук между Гърция и Румъния, защото те са членки на ЕС.
„Ще се опитам да забраня, макар и временно, транспортирането на отпадъци през нашата акватория на Черно море. Това го правя от гледна точка за опазване на околната среда и водите, както и от гледна точка на общественото настроение на народа“, подчерта служебният министър.
От брифинга стана ясно, че има забавени процедури по издаване на комплексни разрешителни. Затова е изготвен и график с приотизиране.
Според екоминистъра първата задача на редовния кабинет е и спешна актуализация на бюджета на министерството. Липсата на средства в предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда.