Националния план за ваксиниране е готов! Ваксините идват!

0
740
ministerski savet
снимка:Министерски съвет

Министерският съвет прие националния план за ваксиниране срещу COVID-19, който включва разделяне на страната на 6 района и пет фази на ваксиниране. За целта се създава национален ваксинационен щаб, който ще отговаря за изпълнението му. Щабът е оглавен от проф. Красимир Гигов, а негов заместник е главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.                                                                                                                                                                      Всеки един от определените шест региона има съответния отговорник като РЗИ, което ще извършва централната логистика, съобщи министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.

Планът е разработен от широк кръг специалисти от Министерство на здравеопазването, РЗИ, БЛС, Фармацевтичния съюз и др. като са използвани препоръките на СЗО и опита на редица държави като Германия, Франция, Англия и някои щати в САЩ., но е съобразен с особеностите на българското здравеопазване, територия и инфраструктура, каза здравният министър.

В Националния план за ваксиниране срещу COVID-19 се съдържат ключовите компоненти за ваксинация срещу COVID-19 и се описва процесът на осигуряване, прилагане, мониторинг и оценка на ваксинирането на населението в страната в съответствие с единни стандарти.

Ваксините у нас ще се прилагат веднага след разрешение от европейския регулатор.

За всички български граждани, в която и от групите да попадат, ваксинирането ще бъде безплатно и доброволно и след ясно подписано информирано съгласие за ваксината, която те ще си изберат да им бъде поставена, подчерта Ангелов.

Пет фази за ваксиниране на българските граждани

В първата попадат медицинският персонал от лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ, специалисти по здравни грижи, лекари по дентална медицина, фармацевти, помомощник-фармацевти. Общо – 243 600 души.

Втора фаза – педагози, потребители на социални услуги и служители във ферми за норки – 112 080 лица.

Трета фаза – служители, участващи в дейности по поддържането на държавата, например тези във ВиК сектора. Броят им зависи от списъците, изготвени от РЗИ.

Четвърта фаза – възрастни на и над 65 г. и хора с придружаващи заболявания. Очакваният брой е 1 800 000.

Пета фаза – уязвими групи заради начина им на живот. Броят ще се определи отново на база изготвени списъци.

Относно логистиката министърът обясни, че за хората от първата фаза ваксината ще стига до лечебните заведения. Ще се поставят на база списъци на хората, които желаят да бъдат имунизирани.

По отношение на специалистите в извънболничната и доболничната помощ, магистър и помощник-фармацевтите, денталните лекари и помощния персонал Ангелов уточни, че ваксинациите могат да се поставят от общопрактикуващите лекари. За хората, включени в третата фаза, здравните власти възнамеряват ваксината да достига до тях.

„Целият ресурс на държавата ще осигури и гарантира достъпа на всеки един български гражданин до ваксина“, допълни проф. Ангелов


ADS