Според юристи разпространените записи от СРС-та от страна на прокуратурата на подслушан разговор между президента Румен Радев и началника на военновъздушните сили ген.-майор Цанко Стойков, за да се мотивира питане до Конституционния съд, е в конфликт с чл. 145 от Наказателния кодекс, предвиждащ затвор за разпространяването на СРС извън целите на наказателното производство. „И не мога да си обясня самодоволството, с което са публикувани тези материали, в грубо противоречие с наказателния закон. Прокуратурата у нас и по Конституция, и по закон бди за спазването на закона от всички. Очевидно обаче не бди за спазването на закона от самата прокуратура. И този пример се дава от новия главен прокурор“, критикува още Рашков.
„Чл. 145 е гаранцията, че и забраната в чл. 32 от Закона за СРС ще се спази. По такъв начин ние охраняваме основните права и свободи на гражданите – забранявайки изнасянето на информация чрез приложени специални разузнавателни средства. Това е рецидив. „В конкретния случай бих предложил (ако би заемал поста, който до неотдавна заемаше, б. р.) да се извърши проверка не толкова на самите звукозаписи, снети на хартиен носител и публикувани на сайта на прокуратурата, колкото по един друг въпрос: от кой съдия е взето разрешението за използване на СРС. Защото от тези материали, които тук са изпратени, публикувани, много колеги коментират – това не е ясно“, отбеляза още юристът.
„Началникът на ВВС е военнослужещ генерал и по дефиниция, по НПК, компетентен е военен съд във всички случаи. Поради тази неяснота, ако бях в предходното ми битие на председател, бих предложил подобна проверка да се извърши – дали е спазен редът за използване и прилагане на СРС„, допълни Рашков, според когото информацията е „обидно подхвърлена на обществото„, така че никой да не може да направи никакъв извод. Капитан : Да не споменаваме, че много от висшестоящите в държавата едно говорят, а друго вършат :