Планът за бързо сваляне на Мадуро от власт се провали! В Москва се питат: Ще има ли „ново наказание“ за Венецуела!

0
727
venetsuela pomosht
Снимка Ройтерс : Част от хуманитарната помощ бе изгорена!

В Богота ще измислят днес „ново наказание“ за венецуелския президент Николас Мадуро, пише „Независимая газета“ по повод насрочената в Колумбия среща на Групата от Лима – регионално обединение на 12 страни, създадено през 2017 г. за уреждане на политическата криза във Венецуела. В заседанието ще участват за пръв път представители на САЩ, посочва вестникът.

Очаква се американският вицепрезидент Майк Пенс да изрази „неизменната подкрепа“ на Вашингтон за опозиционния лидер Хуан Гуайдо като и. д. президент и да настоява действащият държавен глава Мадуро да напусне поста. Според колумбийския президент Иван Дуке „Групата от Лима ще разгледа въпроса как да засили дипломатическата блокада, която да съдейства за спиране на диктатурата“.

Според Дмитрий Розентал от руския Институт за Латинска Америка участниците в днешната среща за Венецуела може би ще убеждават други страни да засилят икономическия натиск върху Мадуро, включително чрез санкции, а също и международната изолация на Каракас. За Мадуро „с всеки ден ще става по-трудно да поддържа лоялността на въоръжените сили с оглед намаляващите с всеки ден финансови възможности на страната“, отбелязва той.

В момента и двете страни в конфликта използват разпределянето на хуманитарната помощ за Венецуела като инструмент в политическата борба, напомня американистът.

„Хуманитарната помощ е много важен ресурс. Онзи, който я разпределя, контролира улицата. За действащата власт е крайно важно сама да раздава храните. Затова Мадуро се отказва как ли не от доставките на хуманитарна помощ. Той го правеше и по-рано, още преди появата на Гуайдо. Същото важи и за опозицията – тя иска да разпределя помощите, за да засили политическите си лостове. Нищо чудно, че Мадуро не желае да приема помощ, пристигнала по инициатива на опозицията“, коментира експертът.

През това време самопровъзгласеният президент Хуан Гуайдо също като американските политици се опитва да решава проблемите чрез ултиматуми. На 23 февруари например изтече срокът, даден от опозицията, за да се пуснат конвоите с хуманитарна помощ за Венецуела през границите с Колумбия и Бразилия. Но въпреки това военните, верни на Николас Мадуро, не приеха „подаръка от Чичо Сам“ – част от камионите бяха изгорени, други – върнати обратно. По границите стотици опозиционери очакваха колите, за да ги вкарат в страната. Това предизвика сблъсъци – ранени бяха към 300 души, а двама загинаха, посочва „Известия“.

Стремежът на опозиционния лидер Хуан Гуайдо и неговите западни покровители да подготвят световната общност за силов сценарий с оглед сваляне на президента Мадуро крие риск от гражданска война, смятат руски сенатори, цитирани в статията.

При всяко положение опозицията и нейните покровители начело със САЩ няма да успеят „бързо и лесно“ да отнемат с военни средства властта от законния президент на Венецуела, уверява пред „Известия“ сенаторът Владимир Джабаров. По думите му намесата на Вашингтон във вътрешните работи на тази страна е толкова очевидна, че за американците ще е трудно да мотивират евентуална интервенция.

След като се провали планът за бързо отстраняване на Мадуро, американците разчитат главно на тезата за „хуманитарна катастрофа“, за да сменят правителството във Венецуела, заявява политологът Игор Пшеничников.

„Американското шоу на границата постигна успех. Те разполагат с формален повод да обсъдят начини за „силова“ доставка на хуманитарни доставки във Венецуела. Въпросът за пряко въоръжено нахлуване на САЩ остава в сила. Особено с оглед данните на кубинските власти, че американски морски пехотинци и специални сили се прехвърлят към границите на Венецуела“, посочва анализаторът.
БТА


ADS