Радев отказа „Летище София“ да са казва Желю Желев! Отхвърлил е и искане за прекръстване на връх Шипка!

0
780
rumen radev prezident
Източник : Днес.бг

Летище София да не бъде преименувано на „Желю Желев“. Това е решението на Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места към президента Румен Радев.

Членовете ѝ са гласували единодушно да не подкрепят предложението на инициативния комитет за отдаване на почит и увековечаване на паметта на д-р Желю Желев, става ясно от отчета за работата на комисията през 2018 г. Той излезе дни преди държавният глава да отчете в понеделник втората година от мандата си.

„Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е принципал на „Летище София“ ЕАД, което е и най-голямото международно летище на територията на нашата страна. Това обстоятелство налага инициаторите на предложението да се обърнат за становище относно смяната на името на летище София към МТИТС, както и към Столична община“, пише в мотивите на комисията.

Членовете ѝ обясняват, че през последните години в публичното пространство е имало различни инициативи за именуване на летището, в т.ч. и предложения до комисията към президента, които обаче не са довели до обществен дебат и съгласувателни процедури, пише в. „24 часа“.

Миналата година инициативен комитет изпрати до Румен Радев петиция летището да носи името на първия демократично избран президент д-р Желев. Сред подписалите документа са членове на първия Национален координационен съвет на СДС от 1990 г. – Петко Симеонов, Димитър Луджев, Константин Тренчев, Александър Йорданов, Михаил Неделчев, както и известни имена като Емил Кошлуков и Соломон Паси.

„Вярваме, че д-р Желю Желев и неговото дело трябва да бъдат почетени. Това е начин да се създават и утвърждават личностните образци, които персонализират българската идентичност“, бе записано в петицията.

Акцията за ново име на летището обаче започна още през 2009 г. Тогава идеята бе лансирана от известния журналист Петър Пунчев, но той не посочи конкретно име, с което да се замени „Враждебна“, както фигурираше тогава летището в резервационните системи. През годините дискусията нееднократно се поставяше на дневен ред, а предложенията на читатели и общественици варираха от „Слава“ през „Васил Левски“ и „Св. София“ до „Асен Йорданов“.

На 7 ноември 2018 г. за инициативата и петицията до президента летището да се казва „Желю Желев“, началникът на кабинета на Радев Иво Христов се изказа иронично за идеята: „Защо не?! По времето на СДС започна масовата емиграция, старата сграда едва побираше куфарите на заминаващите, тъй че летището си струва да се свърже с това круширало трибуквие. Но пък по времето на БСП емиграцията заприлича на панически екзод и „Позитано“ 20 също е добро име за летище.

По времето на НДСВ мракът продължи, но бе построен, а през 2006 г. пък бе въведен в експлоатация терминал 2. С него и досадният виц за двата изхода от българската безизходица – терминал 1 и терминал 2, – тъй че “Тройна коалиция” също е подходящо име за летището. Но според мен справедливостта изисква аерогарата да носи името на премиера Борисов.

Все пак той лично уважи откриването на мегалетището в Истанбул, което обрича софийското на нерадостно бъдеще. Пък ако успее и да го концесионира на някоя Гинка…“.

На въпрос дали президентът Радев споделя мнението на началника на кабинета си, от пресцентъра му ни изпратиха на 14 ноември позиция, че това е лично мнение, споделено в социалните мрежи. И обясниха, че държавният глава може да има позиция по темата едва след произнасянето на комисията за имената.

Комисията към президента е отказала да се произнесе по искане за поставянето на паметник на Желю Желев в двора на СУ „Св. Кл. Охридски“ и в община Кърджали, както и на паметна плоча в сградата на Профилираната езикова гимназия „Н. Й. Вапцаров“ в Шумен с обяснението, че тези въпроси трябвало да се решат от университетите и местните власти.

Комисията е отказала и да смени името на връх Шипка на Свети Никола, каквото искане е имало от инициативна група от Казанлък и от историческо дружество от Стара Загора. Смяната на името на върха трябва да е предшествана от широк обществен дебат, препоръчала президентската комисия.


ADS