Петрова нива чества 115 години от Илинденско-Преображенското въстание!

0
827
pametnik petrova niva

Организатори на събитието са Община Малко Търново, Съюза на тракийските дружества в България и Регионален съвет на тракийските дружества –  Бургас.

poklon na petrova niva
Ïåòðîâà íèâà (19 àâãóñò 2018) Ïðåçèäåíòúò Ðóìåí Ðàäåâ ó÷àñòâà ñíîùè â òúðæåñòâåíîòî îòáåëÿçâàíå íà 115-ãîäèøíèíàòà îò Èëèíäåíñêî-Ïðåîáðàæåíñêîòî âúñòàíèå â ìåñòíîñòòà Ïåòðîâà íèâà. Ïðåñôîòî-ÁÒÀ ñíèìêà:Âàëåíòèí ÍèêîëîâÂØ)

На 29 юни 1903 г. в м. Пéтрова нива се взема решение за обявяване на Илиндeнско-Преображенското въстание. В конгреса участват над 300 души делегати, войводи, четници. За Главно боево тяло на въстанието са избрани Михаил Герджиков, кап. Стамат Икономов, Лазар Маджаров, а за началник на всички въоръжени сили – Георги Кондолов.  Въстанието в Странджа избухва на 6 август – ден Преображение Господне.За няколко дни Странджа е освободена и се провъзгласява Странджанската Република. Цели 26 дни трае епичната борба на няколко хиляди зле въоръжени въстаници срещу 40-хилядната редовна турска армия и безчислен башибозук. Заревото на пожарите надвисва над планината – изгорени са над 60 села, хиляди старци, жени и деца са избити или отвлечени.

През 1958 г. по инициатива на Тракийските дружества в България  на поляната, където е проведен конгреса е построен паметник в памет на загиналите герои. Зад паметника е вградена костница, където са преместени костите  на войводата Георги Кондолов, който умира в едно от първите сражения.

През 2003 година в чест на 100-годишнината на въстанието е построена църква, наречена Света Петка. На Петрова нива има музейна експозиция  с експонати (снимки, оръжия, документи) от освободителните борби на българите от Тракия и Македония.  На честванията присъстваха и представители на НФСБ.

nfsb na petrova niva
НФСБ Бургас   Хубави хора, но за съжаление все по-малко!                                                                                             

stoycho skat


ADS